Kérlek várj!!!
one – Az első
Egyedi tervezőként is szerettem volna már készíteni valami új dolgot. Ebbe sokan belekötnének, hogy a most leírtakban mi az egyedi, és mi a találmány az új dolog. Nos ezt mindenki döntse el maga. Nem újra feltalálni akarok, egyszerűen azt tartottam szem előtt, hogy egy meglévő dolgot leegyszerűsítve alkossak egy használható tárgyat, logikailag egyszerű és mégis új legyen.
Az „Első” kiötlését is két részre bontom egy egyedi design ötletre, és egy megvalósítási tervre. A megvalósítási terv kidolgozását ajánlom Feri barátom figyelmébe, ez a hasznos rész. 🙂
Az egyedi design ötlet abból indult, hogy napjainkban rentgeteg órával találkozunk. Legtöbjét mindenki ismeri és könnyedén leolvasa, mégis az óra bonyolult. Nehézkessé teszi az idő értelmezését, mert felesleges információkat közvetít oly módon, hogy a leolvasást a méretek hasonlósága is nehezít. A koncepcióm ezt tartotta szemelőtt. Sokan itt belekötnének abba, hogy a tervem értelmezése is nehézkes, és nehézkesebb, mint a mostani órák. Vegyük sorra a logikai felépítését és pár apróságból megértheti mindenki miben rejlik az ötlet.
Legfontosabb az hogy az idő megjelenítése, kinézete szokáson alapul. A számok, az óra számlapja, még az is hogy mikortól számoljuk az 1órát. Bizonyára sokaknak soha eszébe nem jutna az a kérdés, hogy miért éjjel van 0óra. Nagyon érdekes története van ennek is. Régen az Ókorban az idő mérését a napfelkeltétől számolták, és a középkorban változott és az első óra kezdete naplementére. Ez egész egyszerűen azért volt így, mert régen az embereknek a nappal sokkal fontosabb volt a hasznosan töltött idő végett. Manapság ez már nem olyan lényeges szempont.
Nos az én tervemm kapcsolódik a régi szokáshoz, jelölésekhez de mivel ezeket mindenki ismeri ezért ezt elhagytam. Az óra függöleges nézetében a számlap tetején 12 egységet mutat, alsórészén 6 egységet. Jobb oldalon 3egységet, ball oldalon 9 egységet. Mivel a sok pálcika és szám zavaróan hat a felhasználóra mert mindig ott van, és plusz információt nem hordoz hisz megszoktuk hogy így működik. Ferenc barátom mondhatná, hogy de így egy alap gondolat veszett a kárba, merthogy gondolkodnom kell mennyi az idő, és alap ötletem szerves részét képezte az a cél, hogy elég ránézzek és tudom az időt. Nos mivel a számlapok és pálcikák is ugyan így gondolkodást igényelnek ezért nem lett bonyolultabb, csak zavaróbb lépésektől szabadultunk meg. Mivel a számok helyiértékét ismerni kell, sőt magát a számokat is ismerni kell ezért nem lett bonyolultabb, csak a kevesebb információ miatt lehet elsőránézésre hiányérzete az embernek. Egyszerűen meg kell szokni. 🙂 Kb 1-2nap alatt tökéletesen betölti és beteljesíti a célt.
Az óra felépítése:
Az órákat a számlap közepén található fokozatosan teljeskörré kiegészülő terület mutatja. 30 fokonként növekszik 1 órát. Így azt a látszatot kelti, hogy a fehér terület fokozatosan elfogy. A fehér körből egyetlen kiút található ami megbontja a számlap külső sötét körvonalát mely a megszokott módon mutatja a perceket. Így az egyetlen út ami szabad időből kivezet az a mostani percen keresztül történik. Tudom ez elég filozofikus és megmagyarázó művészies erőltetett valaminek hat, jah és az is. 🙂 A másodpercek kiútnélkül keringenek az idő körforgásában a sötét sávban. Ez az óra eggyetlen olyan eleme ami a méretek lecsökkentésével elvesztik láthatóságukat. Az időmérő egység jobb alsó sarkában pedig a sötét háromszög jelöli, hogy esti időt, vagy napközbeni időt mutat.
Na jó erőltetett, de mégis a tervezés és a megértés részének kell elfogadnia mindenkinek.
Bizonyára a legtöbb találmány és első példány megalkotója került hasonló megmagyarázásba, mivel a Whright fivérek sem vakanthatták oda az embereknek repülő hisz ez volt az első, senki sem tudta mi az. 🙂
Sajnos sok tekintetben nem lehet elrugaszkodni a már megszokottól, csak egyszerűsíteni, és letisztítani. Például nem csak egy mutató jelzi az órát, hanem egy nagyobb tortaszelet így jobban látszik mennyi idő telt el, viszont a másodperc nem annyira fontos információ ezért apróbb és figyelmenkívülhagyható mivel nem kapcsolódik semmihez, egyedül a mozgása viszi magával a tekintetünket.
Legyen egyenlőre ennyi a kinézet tervéről, és lássuk a gyakorlati konstrukciót, azaz mibe fáj ez. 🙂
Ez az óra nem csak egy szépenkinéző számlap, hanem egy komplett órarendszer.
Az óra mint mindenapi eszközünk és lassan a rohanó életünkben a szerves részünké vállik. Gábor barátom mostanra már biztos nem jutott az olvasásban ezért leírhatom mit gondol.
Szép, szép, de mi hajtja. 🙂
Az óratervem hajtásáról egy hőenergiát elektromos transzformáló modul végezné, vagy piezóelektromosság elvét használó generátor, és egy nagyon apró mikrochip felene a kijelzésért ami egy e-papíron keresztül jeleníti meg a számlapot. Mivel már napjainkban is léteznek hajlékony kijelzők, hajlékony e papírok ezért ez is egy hajlékony példány lenne amit a csuklónkon viselhetnénk, és speciálisan ebben az anyagban lenne benne minden egység ezért vízhatlan is lenne.
|
|
|
|
Termoelektromos reakció a gyakorlatban
Mivel a e-papírt használnánk a megjelenítésért ezért roppant energiatakarékos lenne. (Viszonylag kisméretekben elkészíthető lenne, és többféle felhasználása lehetne akár középületeken órákban.) De maradjunk a karóra koncepciónál.
A vízhatlanságot tovább fokoznám spciális katonai műanyag bevonattal amit már manapság is lehet kapni, így egyben karcálló és vízálló lenne, de mivel így a konstrukció már lassan borotvaéles pengévé avanzsáltam ezért egy külső zselés bevonat takarná körülbelül 1mm vastagságban mely egy öngyógyuló műanyagréteg lenne. Ez olyan visszintes mikronnyi kapszulákat rejtene melyeknek a folytonosságát ha megszakítják a bennük található anyag reakcióbalép a kapszulát körbevevő anyaggal és így megszilárdulva rögtön begyógyítja a sérült területet. A további töltésről és a csuklónknélküli működésről napelem és egy parányi akumlátor gondoskodna. Mostanra a nagy álomban megkérdezhetné bárki, jójó, de hogy veszem le, vagy mi rögzíti a csuklómra. Nos ezért parányi elektromágnesek felelnének, melyek kioldását a csuklónk két távolabbi pontját érintve oldhatunk ki. Nah, de mi állítja be az órát!!! Apró wifi, vagy rifid chip gondoskodna arról hogy külső hullámok segítségével beállíthassuk a pontos időt.
Mostanra aztgondolják sokat álmodtam egyszerre, pedig a gyakorlati használhatóságot tartottam szemelőtt. Éjjel nappal viselhető legyen, és észrevétlen, mégis mindig pontos. Mivel a wifi és a rifid beállítás is elég bonyolultan működik ezért ezek alternatíváját is ki lehet dolgozni, és a hő, és napenergiás ellátás miatt akár a harmadik világban is lehetne használni. Minek nekik óra mi? Nincs mindegyiknek, de szeretnének biztos vagyok benne. 🙂
Nos ezután a kissé futurisztikus elképzelés után sösszegezzük.
Egy speciális számlappal rendelkező, elsősorban hőenergiával működő e papír alapú karóráról beszélünk. Így ő az „Első”, az egy! 🙂
Elsőlépésként készítek 1-2 látványtervet a készülékről.
Kérlek várj!!!