Amióta megvan a táblagépem foglalkoztat egy dolog, mely az iPad 2 gépeknél alapból meg van.
Egy olyan tok, mely egyben tartó, és védő tok. Igazából védő tok számomra (ebben a formában). Hiszen egy olyan eszköz, mint a táblagép, csak egy olyan tokban mutat jól, ami a hétköznapi életben megy minden öltözékünkhöz, és minden eseményen elfogadható kinézetet kölcsönöz az eszközünknek.
Én ebben a találmányomban csak a tartó koncepcióját gondoltam újra és kiviteleztem olyan teljesen újrahasználható anyag használatával, mellyel az irodában, vagy otthon táblagépet használó hétköznapokat tehetjük kényelmesebbé. A koncepcióm több kísérleti modell, és kísérlet végső eredménye. Igaz konkrét méretek nincsenek, és a mellékelt képek, rajzok sok pontatlanságot tartalmaznak, az összeállításnál mégis elképesztően pontosan és masszívan összeáll a szerkezet. Kísérleteztem többféle vastagságú anyaggal, és természetesen műanyaggal, ami nem roppant környezetbarát, de az újrafelhasználhatóságot tartottam szem előtt, ezért csak olyan anyaggal próbálkoztam, ami háztartási hulladéknak számít.
Elnézést kérek mindenkitől a képek minőségétől, de nem vagyok egy kimondottan türelmes, és lehetőség sem volt jobb megvilágításra és egyébre. A rajzokat is elkészíthettem volna valamilyen tervező programmal, de mint mondtam nem vagyok túl türelmes, és csak azt lehet jól megtervezni, ami már gyakorlatilag jól kivitelezve van, és a kísérletek során több konstrukciós hibával is küzdött az ötlet, amíg nem egy 100%-ban végleges modellről van szó. Nyugodtan tekinthetjük vázlatnak amiket megosztok. Egy használható eszköz vázlatának.
Ha valakinek megtetszik az ötlet és kivitelezné tömegesen, azt kérem keressen meg, és készítünk egy olyan továbbfejlesztett modellt, ami nem csak egy szemszögből látja el az adott funkciót, magyarán van még hozzá ötlet, és terv. 🙂
Lássuk a koncepciót.
Tudom aki a logót és a nevet látja, az elmosolyodik, mert nem éppen forradalmi és kreatív leképezése az eszköznek, de tömören magában foglalja. Egy olyan háromszögű eszköz, ami lényegében egy támasztékot ad a tábla gépnek. (Természetesen bármilyen eszköznél alakalmazható! Akár egy mobiltelefonnal is!)
Nem teljesen piramis, de egy jellegzetes formája.
Abból az ergonómiai problémából indulunk ki, hogy a táblagépünk jól mutat az asztalon, de ha az irodában, vagy otthon leülünk játszani, skype-olni a táblagép megfelelő pozicióban tartása elég nehézkes. Miért ne lehetne úgy letenni az asztalra, hogy rögtön lássunk rajta minden információt, vagy akár használhassuk úgy, hogy ne keljen felvenni az asztalról. 🙂
A mellékelt kép mutatja, a táblagépet a Square Pyramid tartóban(pirossal rajzolva).
Az eszköznek stabilan kell tartania, és ha meg kell mozdítani az eszközt, akkor azt is könnyedén megtehessük. Stabilan tartsa, de ha olyan jellegű művelet hajtunk végre, akkor tudjunk ellentartást kifejteni, vagyis stabilan lefogni a tartót az asztalra.
Igazán jelenleg egyetlen szögben képes a találmány tartani a táblagépet, de ezt későbbi konstrukcióban tovább alakítható, fejleszthető.
Mivel nagyon fontos volt az, hogy roppant egyszerű legyen a készülék felépítése, ezért folyton egy régi beszélgetés járt a fejemben. (Az egyik barátommal régen azt beszélgettük egyik ebédünk során, hogy ki kellene találni egy olyan eszközt ami baromira egyszerű felépítésű, de mégis elképesztően praktikus, és jól használható.)
Mivel sokat ülök otthon és a munkahelyemen is íróasztalnál, ezért kézenfekvő volt olyan anyagot felhasználni ami egy ilyen közegben mindig megtalálható. Ezért esett a hullámkartonra a választás. Briliáns műszaki találmány, mely a saját súlyának akár többszörösét is képes megtartani, és a stabilitását önmagában az konstrukciója okozza.
Gyorsan vettem is 4-5 darabot, amiből hárommal kísérleteztem, míg elértem a végső modellig, ami a képen is látható készítés közben. Nagyon fontos volt továbbá az a tervezésnél, hogy ne csak számomra, hanem bárki számára jól használható legyen.
A méreteket ezért nem pontos számokkal adom meg, hanem egy egyszerű egyenlettel, amibe mindenki beillesztheti a saját táblagépének, telefonjának az adatait. A hullámkartonnál nincs megkötés, talán csak egy javaslat, hogy ne legyen 3-4 milliméternél vékonyabb, mert a stabilitást nagyban növeli a vastagság. Nem szabad ennél vastagabbnak lennie, mert akkor túl merev lesz az összeállításnál, és összeillesztésnél gyakorlatilag darabjaira esik szét a tartó.
Mindenképpen vágjuk be, törjük be a hajlítási pontokat is, hogy gyűrődés nélkül hajlítható legyen minden oldal, hiszen így esztétikus, és a stabilitás is így lesz a lehető legnagyobb.
Fontos az is, hogy a hosszabbik oldalra merőlegesek legyenek a hullámkarton hullámai. Így akár rá is ülhetünk olyan masszív eszközt kapunk. (Persze ez csak szemléltetés… miért akarnánk ráülni. 🙂 )
Amikor készítettem és a méretekkel kísérleteztem, rájöttem egy alapvető problémára, és a megoldása egyben egy jó lehetőséget is hozott magával. A tartót szétszerelve hol, és hogyan tudom magammal vinni? Mindenki rávágja a zsebedben, vagy a táskádban. Igen, de nem mindenhová mehetsz egy kartonpapír rúddal a zsebedben, vagy táskával mindenhová. Erre a problémára azt találtam ki, hogy a méretei ha nem nagyobbak mint maga a Tábla Pc, telefon akkor egyszerűen elfér annak a tokjában összehajtogatva. Mindig magunkal visszük a tokot, hiszen vigyázunk értékes eszközünkre. A kísérletek során az összeillesztésnél, összeszerelésnél arra jutottam, hogy nem kell semilyen ragasztó, vagy külső anyag, hiszen a hullámkarton annyira merev anyag, hogy összhajtott, egymásba kapcsolt fülekkel kellő kötést alakítanak ki. Gondoljunk az összeszerelhető dobozokra, vagy a lecsukható fedelű bombonos dobozra. 🙂
Az anyag tulajdonságait figyelembevéve lássuk a gyakorlati megvalósítást.
A tervrajzot elkészítve, és felmásolva a hullámkartonra a vastag körvonal mentén kivágjuk, és középső metszésvonalak mentén behajlítva össze is állíthatjuk az eszközünket. A három csatolópánt a rajz alsó részén kellő stabilitást ad az összekapcsoláskor, és masszívan összefogja a tartót. A háromszögletű csúcsokra esztétikai és stabilitási szempontok miatt van szükség. A háromszögek magassága körülbelül 3/4 része az Y/3 méretnek. Ez sem egy fix, hanem csak egy hozzávetőleges méret. Fontos, hogy kisebb legyen, mert különben nem tudod behajlítani a csúcsokat.
Elkészült az univerzális, és egyben egyszerű környezetbarát és újrahasznosítható táblagép tartónk! 🙂
Az eszközt mindenki saját felelősségére használja, én semilyen felelősséget nem vállalok a használat során keletkező balesetekből, és anyagi kárért. Minden jogot fenntartok a találmányra! 🙂
További képek!
Jó ötlet.
Gratulálok!!