Bevallom őszintén az okosórás bejegyzésnek nem először állok neki. Mindig volt valami ami miatt az eredeti elképzelésem, írásomat megváltoztattam, és inkább más koncepción gondolkoztam. Most nem nagyon tudok kibújni, mivel itt a készülék, és le kell írjam a benyomásaimat.
Először is a nagy kérdés. Minek az okosóra?
Erről sokan vitatkoznak sokféleképpen, de tény, hogy a mobilkészülékekben nem fogytak el a lehetőségek, viszont egyre kevesebb olyan tulajdonság, technológiai fejlődés van benne ami miatt a meglévő eszközünket lecserélnénk. Az okos kiegészítők, eszközök ezt a piaci szűkülést célozza meg. A mostani okosórák közel a 10 évvel ezelőtti mobiltelefonok képességével rendelkeznek. Na nem mindegyik, de vannak rá példák. Egy szó mint száz a piac azt diktálja, hogy egy olyan szerethető eszközt adjanak amiben még fejlődési potenciál is van,és hosszú évekig el lehessen adni. Az viszont igaz, hogy a gyártók sem mindig jó végén ülik meg a lovat, amikor a marketing koncepciót felépítik, vagy amikor a tervező csapat leül és feladatul kapja, hogy tervezzen egy okosórát. Vagy utólag próbálják meg hasznos funkciókkal felvértezni, vagy csak simán arra építik fel a marketinget, hogy vedd fel, és egész nap mérem a mozgásodat, alvásodat, mindened, és ettől te sokkal egészségesebb leszel.
A valóság azonban az, hogy az okos eszközök már lassan a második generációhoz közelednek, bár nálunk még kicsit sem peregnek. Amerikában a viselhető eszközök, karkötők és egyék kiegészítők kezdeti példányai lecsengőben vannak. Rájöttek ugyan is a gyártók, hogy megvették őket, majd pár hétig aktívan használták a felhasználók, futkostak, edzettek, meg aludtak majd szépen letették, és többet elő sem vették ezeket az eszközöket. Nos ezt a gyártók is felismerték, és manapság a funkciókat akarják úgy felhizlalni, hogy ne akarják letenni a készüléket. Természetesen voltak technikai akadályai is a sokkal több funkciónak. El kell fogadnunk amíg a cégek meg akarják magyarázni, hogy nekünk ez milyen jó, addig nem fog kellő képen peregni. Majd amikor olyan funkciók jelennek meg amik miatt tényleg senki nem akarja letenni az okos óráját rendesen be fog indulni. Márpedig be fog, és akármennyire ellenkezünk, hogy nincs rá szükség amíg minden eszközünkben nem lesz egy chip addig menni fog ez a folyamat. Az hogy kinek mennyire hasznos egy ilyen készülék azt saját magának kell eldöntenie.
Miért hasznos a véleményem szerint
Nos napi használatban számomra sok apróság hasznos. A leghasznosabb amikor nem kell elővennem a telefonomat, hogy megnézzem ki küldött e-mailt. Ez roppant hasznos, hiszen manapság már csak alig találunk 5″ alatti telefont. Ezt tartom a leghasznosabb funkciójának. Ezen felül a hívások kezelése vezetés közben, vagy éppen a zenelejátszó vezérlése vezetés közben.
Most akkor térjünk rá az Alcatel Watch-ra
A fent leírtak alapján közelítettem meg a készüléket és egyből látszódott, hogy az Alcatel mérnökei egy jól átmulatott este után összekeveredtek a marketinges hölgyekkel és hopp másnap reggelre meg volt az Alcatel Watch. Miért gondolom, hogy így keletkezett? Egészen egyszerűen látszik a mérnöki megközelítés, az alap funkciók amik a legtöbb okosórában benne vannak. Méri a lépéseidet, a szívritmusodat, stopper óra, és mutatja a pontos időt. 🙂 Ezen felül látszik a marketing megközelítés, hiszen miért is venné meg valaki akinek nincs rá szüksége. Nos ehhez telepakolták észrevehetetlen apróságokkal.
A első ilyen apróság a dizájn
Nagyon tetszetős fém háza van a készüléknek, a méretei nagyon optimálisak, és nagyon jól megy szinte mindenhez. Az óraszíja is elegáns, bár csak gumihatású műanyag. Az óra szíja is egyedi megoldás, hiszen a töltőcsatlakozót is beleépítették, nagyon elegánsan. A csatoló mechanizmus is könnyen állítható. Az órán nem találtam semmi kivetni valót csupán annyit, hogy nem igazán tettem volna rá fix számlapot, zavar, és felesleges. Ha nem tettek volna oda semmit, csak a fém perem, vagy sötét üveget hagyták volna még akkor is jobb lenne. 🙁
A kerek óra nagyon trendi lett a Motorola 360 óta, de ez így van jól, hiszen egy klasszikus óra hatását kelti. Sajnos itt sem teljesen kerek az óra számlapja, mert a kijelző alsó részébe építették bele a fényérzékelőt. Nem olyan zavaró mint gondolnánk, de azért kár. Az óra egyetlen bügyke is fémből van a készülék oldalán. Nekem nem tűnik olyan masszívnak, mint aminek kinéz.
Belbecs, avagy mi bújik a fémben benne…
Ez is szép…, és az is szép… ahogy a Family Guy-ban mondaná tárlatvezetéskor Melanie Griffith. Nos a szíve az egésznek egy ARM Cortex-M4 processzor ami 184 MHz-en pereg. 🙂 Nem tűnik izmosnak, de elegendő a készülékhez. Az rendszer operációs rendszere az Alcatel FreeRTOS. Ez a kombináció bőven elegendő a 1,22 hüvelykes, 240 x 204 pixel felbontású IPS kijelző (kapacitív) meghajtására, azzal a pár programmal ami benne van. Az óra Bluetooth 4.0 keresztül kapcsolódik a telefonhoz, és ezen keresztül lehet frissíteni a szoftverét is. Sajnos alkalmazásokkal nem bővíthető. Viszont a marketingesek ötletének tűnik a digitális iránytű, giroszkóp, mely szerethetővé teszi az okosórát. Ezen felül pulzusmérő, gyorsulásmérő is van a készülékben. A pulzusmérőt viszont sajnos manuálisan el kell indítani minden méréskor. A készülék energiájáról, a 210 mAh kapacitású lítium-polimer akkumulátor, gondoskodik. Ezen felül egy erős vibramotor is van, ami határozottan jelez minden eseménykor. Ezt mindet csupán 60 grammba sikerült belezsúfolni úgy, hogy közben IP67-nek is megfelel, vízálló. Ez mellett az óra szíjába van egy NFC chip, de erről később.
Alcatel Move, és a szinkronizálás
Sikerült olyan stabilra, és észrevehetetlenre szerkeszteni az adatkapcsolatot, hogy fel sem tűnik, hogy minden megérkezik az órára. Az Alactel Move igazából egy fitness alkalmazás, de ezzel vezérelhetjük az óra különböző funkcióit is. Bállíthatjuk a számlap háttérképét. Az ébresztőt(sajnos csak kettőt), vagy éppen az értesítéseket amit át akarunk engedni. Az értesítéseknél megjegyzem, hogy elég szűk a paletta amit át tud szinkronizálni. Én például Google Inbox-ot használok, és azt nem hajlandó, de a Gmail alkalmazást már kezeli. Az adatok folyamatosan szinkronizálódnak és így felépít egy napi idővonalat a lépéseinkből, a szívritmusunkból, alvási nyaplónkból. Könnyen áttekinthető, és igazán látványos. Az Alcatel Move és az óra párosítása ami igazán érdekes, hiszen az óra szíjába egy NFC chip-et integráltak, így elegendő csak hozzá érintenünk a telefonunkat, hogy szimbiózisba kerüljenek. A program elérhető Androidra, és iOS-re is, látszik, hogy gondoltak arra, hogy minél több ember tudja használni.
Jól van na… ma nem voltam valami aktív…
Visszatérve a vezérvonalra, amikor a mérnökök találkoztak a marketingesekkel akkor jól döntöttek. Ez az óra nem lesz a világ legokosabb órája. sem a leggyorsabb, de ha belegondolunk esztétikus, divatos kiegészítő, ami szép is elegáns fém házzal. A mérnökök megmutathatták a kreativitást a szíjba illesztett USB töltővel, iránytűvel, és a marketingesek is megtalálhatják benne amivel eladhatóvá válik. Pár olyan alkalmazás ami hasznosnak mondható: pulzusmérő, lépésszámláló, médiavezérlő. Ez mellett még a fényképezőt is ki tudja oldani, de van benne iránytű, hogy mást adjanak mint a többiek. Ha ez nem volna elég akkor okosan építették fel, például a gyorsulásérzékelőt felhasználja és ha felemelem az órát, és ránézek akkor bekapcsolja a kijelzőt. A menüstruktúra is kimerül pár ikonban, de nem is kell több. A hab a tortán az időjárás alkalmazás, ami pár napra előre megmondja milyen idő lesz.
Összegzés
Száz szónak is egy a vége. Szerintem jól megkonstruálták az Alcatel Watch-ot. A készülék ára jelenleg 35.000 Ft körül mozog. Nos én ezt kissé túlárazottnak tartom, a realitás olyan 20.000-25.000Ft körül mozogna. Amúgy egy kényelmes, és jó kis óra, mindenki könnyen találhat benne hasznos tulajdonságot. Nem írnám egy lapra az olcsó kínai órákkal, hiszen ez az óra többet ad, látszik benne, hogy amikor tervezték, keresték, mi lehet a hasznos, és mi az amit még bele lehet tenni.
You must be logged in to post a comment.