Ez a cikk egy két részes bejegyzés első fele. A második cikkben bemutatom miként tudunk készíteni magunknak egy saját VR szemüveget, mely teljesértékű, és bárki elkészítheti magának otthon.
Fejlődésnek indultak a virtuális, kiterjesztett valósághoz kapcsolódó technológiák. Igaz nem ma kezdték, a legtöbb eszköz és a technológia is már létezett, de napjainkra kezd kibontakozni a virtuális, kiterjesztett valósághoz kapcsolódó legtöbb felhasználási terület, mind az ipar, mind a gazdaság területén. Tagadhatatlan tény, hogy ennek a fejlődésnek lökést adtak a különféle újító hardverek, mint például a Google Glass, vagy az Occulus Rift.
A virtuális valóságot(VR – Virtual Reality) és a kiterjesztett valóságot (AR – Augmented reality) fontos megkülönböztetni, viszont lassan a két fogalom oly mértékben összefonódik, hogy egyértelműen nem lehet külön kezelni. Mint ahogy a virtuális valóságot ismertető link létrehozásának dátuma is mutatja nem mostani a technológia, míg a kiterjesztett valóság már kicsit modernebb.
Nem szeretném részletekbe menően ismertetni egyiket sem. Összefoglalva: A virtuális valóság egy mesterségesen létrehozott érzékszerveinkkel felfogható, de csak szoftveresen megalkotott környezet. A kiterjesztett valóság pedig a valós környezetünk érzékszerveinkkel felfogható dimenziójának kiterjesztése, megtöltése plusz kiegészítő tartalmakkal, így felfogható az érzékszerveink képességeinek megtoldásaként is.
Sokan amikor meglátják, hogy milyen eszközökről van szó, jót mosolyognak. Nézzünk pár felhasználási koncepciót. Van amit még fejlesztenek, és van amit már gyártanak gyakorlati felhasználásra.
1. DAQRI helmet – AR sisak
Forrás: http://hardware.daqri.com/
A szakembereket támogató eszköz, mely egyben védelmet is nyújt.
2. MINI – AR
Forrás: youtube.com
A Mini Cooper tervezőinek egy autóhoz kapcsolódó koncepció terve. Így képzelik a jövő MINI-jét.
3. Leonar3Do Virtual Reality Hardware Kit
Forrás: leonar3do.com
Egy világhírű magyar fejlesztésű virtuális szemüveg, mellyel a 3D tervezést lehet leegyszerűsíteni. A kiegészítőivel akár 3D nyomtatóra csatlakoztatva készíthetünk egyedi eszközöket, alkatrészeket.
4. ReconJet – AR
Forrás: http://www.reconinstruments.com/products/jet/
Egy sportoláshoz fejlesztett már kereskedelmi forgalomban is kapható eszköz. Tekinthetünk úgy a szemüvegre, mint egy jó edző. 🙂
5. Google Glass – AR
Forrás: pcmag.com
A Google saját fejlesztésű okos szemüvege, ami szintén egy AR szemüveg, ami az okostelefonunkkal együtt lesz egy olyan kiegészítő ami képes az üzeneteinket, hívásainkat a szemünk elé vetíteni.
6. Oculus Rift – VR
Forrás: www.oculus.com
Virtuális szemüveg számítógépekhez. Hardveres eszköz, kifejezetten a játékokhoz.
7. Gear VR – VR
Forrás: www.oculus.com
A Samsung és az Oculus közös fejlesztése mobil játékokhoz.
Itt folyathatnám a sort, de nem teszem. A cél bemutatni, hogy igen is mennyire van létjogosultsága, és haszna az ilyen eszközöknek. Gondoljunk bele, hogy legyen szó akár egy űrhajós betanításáról, vagy egy veszélyes anyagokkal dolgozó tűzoltóról, mind a két technológia segítséget tud nyújtani a jövőben az embereknek. Az idő majd természetesen eldönti, hogy ezek közül melyiknek milyen gyakorlati haszna van, viszont biztosnak mondható, hogy ez a hardverek erősödése miatt dinamikusan fejlődni fog.
Mindenképpen elképesztő fejlődést lehet tapasztalni ezen az ágon.
Folytatás hamarosan….
You must be logged in to post a comment.